Zamów bezpłatny NEWSLETTER!
Bądź na bieżąco!
Wypełnij formularz! Kliknij tutaj!
Płyta budowlana WIM PLATTE to wielofunkcyjny, nowoczesny wyrób ? lekki, czysty, łatwy do transportu oraz prosty i szybki w obróbce.
Jest przy tym niezwykle trwały. Z tego powodu jest coraz chętniej i powszechniej stosowany w udownictwie zarówno przy aranżacji nowych pomieszczeń jak i w pracach remontowych.
ZASTOSOWANIE I ZALETY PŁYT BUDOWLANYCH WIM
Płyta budowlana WIM PLATTE jest doskonałym elementem nośnym
składającym się z rdzenia wykonanego z polistyrenu ekstrudowanego (tzw XPS) zbrojonego z obu stron siatką z włókna szklanego i pokrytym specjalną zaprawą cementowa wzbogaconą żywicami syntetycznymi. Odznacza się dużą wytrzymałością na obciążenia oraz sztywnością wykonanej konstrukcji. Jest odporna na działanie wody oraz stanowi doskonałą izolację termiczną oraz akustyczną. WIM PLATTE przeznaczona jest do wyrównywania i zabudowywania powierzchni ścian i podłóg wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń,w obszarach narażonych na działanie wody oraz wilgoci. Płyta jest niezwykle łatwa w obróbce, dzięki czemu można w prosty sposób wykonać dowolnie zaprojektowaną łazienkę, nadając jej różne kształty, od prostych kątów po formy półokrągłe. Dzięki swoim specjalnym właściwościom płyta budowlana WIM PLATTE doskonale nadaje się do zastosowania w miejscach narażonych na intensywne działanie wilgoci i skroplonej wody tj. łazienkach, kabinach prysznicowych, łaźniach parowych. Jest tam stosowana do obudowy urządzeń sanitarnych (wanien, brodzików, podtynkowych systemów instalacyjnych itp.) jako bezpośrednie podłoże pod okładziny z płytek ceramicznych, mozaiki, tynki strukturalne lub powłoki malarskie. WIM PLATTE może być stosowana jako materiał do konstruowania blatów pod umywalki, półek, stopni, siedzisk i innych elementów stanowiących jednocześnie wyposażenie pomieszczeń. Można ją również wykorzystać do estetycznej obudowy przewodów, rur odpływowych i pionów wodnokanalizacyjnych. Duża wytrzymałość i sztywność wykonanych z płyty budowlanej konstrukcji wraz z odpowiednim systemem mocującym sprawia, że wyjątkowo dobrze sprawdzają się również przy wykonywania suchej zabudowy w tym przy wznoszeniu ścian i ścianek działowych.Płyta w szczególności może być wykorzystana także do wyrównywania powierzchni ścian eliminując konieczność stosowania ciężkich i czasochłonnych w obróbce tradycyjnych cementowych zapraw wyrównujących czy też tynków gipsowych. Płyta stanowi doskonałe podłoże pod okładziny z płytek ceramicznych jak również pod dekoracyjne masy szpachlowe.
ZASTOSOWANIE
- wyrównywanie powierzchni ścian i podłóg
- wznoszenie ścian i ścianek działowych,
- wykonywanie blatów pod umywalki
- zabudowa wanien i brodzików do kabin prysznicowych
- budowa wnęk i ścianek natryskowych
- tworzenie regałów, stopni, siedzisk i innych
elementów stanowiących wyposażenie
pomieszczeń,
ZALETY PŁYTY BUDOWLANEJ WIM PLATTE
- doskonała wytrzymałość w środowiskach
o podwyższonej wilgotności
- odporność na działanie wody,
- bardzo duża sztywność i trwałość
- bardzo lekka, łatwa do transportu
- możliwość stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków,
- duża łatwość, szybkość i czystość obróbki
- doskonała izolacja termiczna i akustyczna
- doskonale podłoże do układania płytek ceramicznych
- brak efektu tzw. ?zimnej ściany?
PODŁOŻA POD MONTAŻ PŁYT BUDOWLANYCH
Podłoża na których będzie montowana płyta budowlana WIM PLATTE zarówno pionowe jak i poziome muszą być odpowiednio czyste, sztywne i nośne. Powinny być oczyszczone z resztek zapraw, pozostałości starych tynków, wszelkich luźnych części i innych substancji zmniejszających przyczepność. Płyty budowlane mogą być stosowane na następujące podłoża:
- otynkowane i nieotynkowane ściany z cegieł ceramicznych i silikatowych, bloczków z betonu komórkowego
- jastrychy cementowe
- stare okładziny ceramiczne i powłoki malarskie
- podłoża drewniane i drewnopochodne (np. płyty wiórowe i OSB)
- surowa ściana z betonu monolitycznego
Zanim przystąpimy do montażu płyt musimy je najpierw odpowiednio przyciąć i dopasować. Jak już wspomnieliśmy obróbka nie jest czasochłonna i skomplikowana. Do jej wykonania wystarczy ręczna piłka i nóż, a do wykonania bardziej wymyślnych, fantazyjnych kształtów elektryczna piła lub wyrzynarka. Istnieje kilka sposobów montażu płyt budowlanych w zależności od tego jaki element chcemy z niej wykonać. Na sposób montażu wpływ także posiada równość podłoża na którym wykonywany element będzie mocowany.
Do najbardziej popularnych zastosowań płyt budowlanych należy wyrównywanie ścian. Istnieją dwa podstawowe sposoby w zależności od stopnia równości podłoża. Pierwszy to montaż płyt z wykorzystaniem klejenia całopowierzchniowego - przy podłożu o równej powierzchni oraz niewielkich odchyleniach od pionu. Drugi sposób to klejenie punktowe (na tzw. placki) z zastosowaniem dodatkowego kotwienia mechanicznego (tzw. kołkowania), które znajduje zastosowanie w przypadku podłoży o dużych nierównościach i odchyleniach od pionu oraz podłożach nie posiadają odpowiedniej nośności
Mocowanie całopowierzchniowe
Na równym, nośnym i w miarę pionowym podłożu można kleić płytę budowlaną całą powierzchnią bez konieczności kołkowania. Podłoże musi być wolne
od warstw zmniejszających przyczepność zaprawy klejowej do podłoża (np. stare powłoki malarskie, kurz, tłuste plamy itp ), jeżeli trzeba większe nierówności należy zniwelować. Zaprawę klejową nanosimy na podłoże za pomocą pacy zębatej, a następnie dociskamy płytę do warstwy kleju, aby na całej powierzchni stykała się z klejem. Łączenia płyt szpachluje się zaprawą klejową, a następnie (co jest szczególnie ważne w miejscach narażonych na wilgoć) nakleja się taśmę uszczelniającą. Do klejenia cało powierzchniowego należy stosować płyty o grubościach 12 i 20 mm. Mocowanie punktowe z kotwieniem mechanicznymW sytuacji kiedy nie ma możliwości skutecznego zamocowania płyty budowlanej na ścianie metodą klejenia
całopowierzchniowego z powodu braku nośności.
W przypadku zbyt dużych odchyleń od pionu należy płytę przykleić punktowo na tzw. placki i zakotwić mechanicznie używając do tego odpowiednich kołków. Przy takim sposobie montażu płyt należy stosować płyty o minimalnej grubości 20 mm. Przed nasieniem zaprawy na płytę zaznaczamy miejsca naniesienia przewiercając płytę wiertłem lub przebijając wkrętakiem. Następnie na zaznaczone miejsca nanieść porcje zaprawy klejowej. Postawić płytę ukośnie na podłodze, docisnąć i wyrównać, następnie ustawić w pionie i poziomie przy użyciu poziomicy. Kołkowanie rozpocząć po związaniu zaprawy, w wykonanym wcześniej otworze w ścianie (przewierconym przez płytę, warstwę związanej zaprawy). W celu zapewnienia odpowiedniego zamocowania płyty należy użyć 5 kołków/m2. W przypadku płyt o długości 250 cm kotwienie należy wykonać w czterech narożnikach i na środku płyty. Dodatkowo kotwienia za pomocą kołków należy wykonać wzdłuż osi podłużnej w odstępie co 60cm od dołu do góry płyty. Na koniec w miejscach łączenia płyt przyklejamy taśmę uszczelniającą.
OBUDOWA UMYWALEK, WANIEN I NATRYSKÓW
Płyty budowlane WIM PLATTE umożliwia nie tylko na zabudowę powierzchni płaskich ale także pozwala modelować różne bryły i kształty. Stanowić one mogą konstrukcję dla obudowy wanny, zamocowania umywalki, ustawienia kabiny prysznicowej, a w jej środku dodatkowo stopni czy siedziska. Możliwości projektowania są praktycznienieograniczone. Doskonale nadają się do wykonywania wszystkich mebli łazienkowych przeznaczonych do obłożenia płytkami. Niemal standardem stało się już używanie płyt budowlanych do obudowy wanien. Jednym z ciekawszych nowych rozwiązań jest tworzenie blatów pod umywalki. Obłożone płytkami blaty umywalek są coraz popularniejsze. Do takiego rozwiązania zaleca się zastosowanie płyty budowlanej o grubości 50mm. Mocowań płyty budowlanej do podłoża lub ściany dokonuje się specjalnymi złączkami, a zabudowa jest uszczelniana odpowiednią taśmą szczelniającą. Poprzez nacięcie płyty i jej zaprojektowane wygięcie otrzymuje się powierzchnie zaokrąglone.
Przygotował : Paweł Lisiński