
Wprowadzenie standardów wykonawczych to moment, który rodzi wiele pytań. Najczęściej dotykają one tego
, co się zmieniło na przestrzeni ostatnich 20 lat, jak trzeba teraz budować, jakie stosować technologie, w jakim stanie znajduje się obecnie branża budowlana, w tym glazurnicza. Widzimy duże zmiany w produktach, producenci zalecają systemowe rozwiązania , a sama łazienka przeszła prawdziwą rewolucję. GALERIA ZDJĘĆ Z GALI OGŁOSZENIA
Popularne w latach 90-tych płytki o formatach 20cmx20cm odeszły w niepamięć , zastępowane coraz to większymi formatami aż do popularnych obecnie płyt 300cmx100cm, 320cmx160cm. Rozwój gotowych zapraw kolejowych, nowe parametry określające ich przyczepność, elastyczność, kategorie S1 czy S2, hydroizolacje , fugi epoksydowe, płaskie brodziki, odpływy liniowe wymagają od glazurników świadomego i odpowiedzialnego wykonawstwa.
Standardy Prac Glazurniczych, które oddajemy Państwu w ręce , odpowiada na potrzebę usystematyzowania standardów prac glazurniczych. Potrzebą, która wielokrotnie była wyrażana przez rzesze wykonawców, architektów i projektantów, producentów i dystrybutorów, podczas wielu spotkań branżowych organizowanych przez Polskie Zrzeszenie Płytkarzy. Duży udział przy opracowaniu tych standardów miał równie Związek Rzemiosła Polskiego, poprzez aktywne wspieranie konsultacji społecznych oraz objęcie ich swoim patronatem. Polski fachowiec w tej publikacji, po raz pierwszy otrzymuje wyspecjalizowane narzędzie jakim jest zbiór zasad dotyczących wybranych zagadnień związanych z materiałoznawstwem, technologia, odbiorami prac glazurniczych i wiele innych. Ale Vademecum ma tez szersze znaczenie. Z jednej strony ma zabezpieczyć inwestorów przed błędami wykonawczymi a z drugiej, umożliwić renomowanym glazurnikom wykonanie prac zgodnie z najlepszymi praktykami oraz sztuka budowlana. Korzyścią będzie wysoka jakość prac glazurniczych i promowanie najlepszych fachowców. Mamy też nadzieję, że na bazie tej publikacji powstanie Podręcznik dla Szkół Zawodowych.
Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli w procesie tworzenia Vademecum, a glazurników zachęcić do korzystania z zebranej wiedzy i wdrażania polskich standardów prac glazurniczych.
Tomasz Mitas,
Prezes Polskiego Zrzeszenia Płytkarzy